Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer


“Attalos Yurdu” medlulına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet hür halde bulunan site, sadece ardından korsanların eline cemaziyelevveltir. M.Ö. 77’de Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına peklmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve koskocaman bir evolüsyon göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara nazaran Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanoğluın yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en doğru yeridir” dediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca domestik ve yabancı turiste mekân sahipliği yaratıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme rağbet duyanlar yürekin tam bir turizm cenneti! Gün süresince dayanıklı çok medeniyete mekân sahipliği yaratıcı bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile de enikonu pop. Antik kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden doğru 13 yeri sizin yürekin listeledik. Eğer siz de yaz tatili yürekin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk tasavvurınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi önlayacak ilk mahal Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile alay malay hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede mahal yer surlar enliletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın pop Üç Kapıları düz yazı edilmiş. Ancak sokaklarını gezmenin birlikte çok şatır evetğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten huzur alanlar yürekin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe gezi edebilir ve racon kenarlarındaki hediyelik kayıt dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi sükseyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mahal yer natürel kavara kaynağından binlerce yıldır çıkan alevler kırık dökük Palikarya Mitolojisi’ne nazaran farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye nazaran, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” medlulına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kötür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan saksılı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile cenkmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak yürekin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi katman dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 katman altından alevler saçferment devam değer. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye nazaran hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi katman dibinden fışkıyı alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek yürekin Olympos’da bir yarış tertip edilir. Atletler Chimera’nin kızdırmaiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde mahal kırmızıır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından armağan edilmiştir. II. Abdülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Ağırbaşlı tarafından yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye vekil burçlarında mahal kırmızıır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden yığın noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Külüstür zamanlarda temelli el konstrüksiyonı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 yılında yeniden değteamültirilmiştir. Külüstür sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının mahal aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin şimal yönında ise çıkıntı halinde bir çıpa mahal kırmızıır. Bu demirin teamüllevi ise idam cezası edilen kişmüterakki çağ boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin tutarlı kısımlarında mahal kırmızııyor. Aya Yorgi öteki ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda konstrüksiyonldığı oranlama edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Zamanı konstrüksiyonnın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Yığınçuklulara ilişkin sıfır vahit yapıt olmasının yüzı rabıta Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze vasıl nadir konstrüksiyonlarından biridir. Asıl özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise günümüzde bir tamam halinde vikaye altına münfailtır.

antalya airport transfer

Gazipaşa Transfer


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir